Как софтуерът революционизира шофьорското изживяване и усещането за автомобилите

Как софтуерът революционизира шофьорското изживяване и усещането за автомобилите

Как софтуерът революционизира шофьорското изживяване и усещането за автомобилите

Източник: technews.bg

Софтуерът променя не само начина, по който управляваме автомобилите, но и как те се създават, споделят от германската компания Бош. На изложението CES 2025 в Лас Вегас, Бош представи своите най-нови разработки в тази посока.

„Никой не познава автомобилната индустрия толкова добре, колкото ние“, заяви Пол Томас, президент на Бош за Северна Америка. Според него, с опита си в софтуера за мобилност, компанията е естествен партньор за водещите технологични компании по света.

В свят, в който автомобилите все повече се определят от софтуер, специалистите на Бош разработват решения, които свързват електрониката в колата с облачните услуги. Така в бъдеще автомобилите ще могат лесно да добавят нови функции – като обновления за инфотейнмънт системата или помощните технологии за водача – без да е нужно посещение в сервиз.

Пример за такова нововъведение е система, създадена от Бош, която осигурява плавно спиране на колата. Тя е особено полезна при натоварен трафик и помага на пътници, които страдат от неразположение при пътуване.

Изкуственият интелект вече от години е част от решенията за автоматизирано шофиране. Още от 2019 г. Бош използва своя мултифункционална камера MPC3, която разпознава обекти и хора, следи пътната лента и помага автомобилът да остане в нея. Камерата съчетава традиционни алгоритми с AI, за да анализира и разбира обстановката по пътя.

„Нашата AI камера прави шофирането по-спокойно и пътищата – по-безопасни“, отбеляза Томас. Бош постига това, като комбинира експертния си опит в автомобилното инженерство с напреднали AI технологии и данни от собствените си сензори.

Компанията гледа и напред – към използването на генеративен AI, който да подобри още повече автоматизираното шофиране. Очакванията са автомобилите сами да оценяват ситуациите на пътя и да реагират адекватно, което ще допринесе за по-висока безопасност.

Генеративният AI ще помогне и при обучението на тези системи, като съкрати необходимите тестови километри. Например, чрез добавяне на снежна покривка в симулации, AI може да подготви автомобилите за зимни условия, без да се чака истински снеговалеж – технологията ще „създаде“ необходимите данни сама.

 

Linux
Любен Каравелов
Arduino
Raspberry pi
linux